Przeskocz do treści

Spodenki rowerowe – które wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli spodenek rowerowych. Jedne wykonane są z obcisłej lycry, natomiast inne są luźniejsze i przeznaczone do bardziej rekreacyjnej jazdy w terenie.

Spodenki obcisłe
Są idealne dla miłośników szosówek. Gdyż pochylając się i intensywnie pedałując, można w ogóle zapomnieć, że ma się je założone. Dobrze jest, jeżeli spodenki takie posiadają jeszcze szelki oraz gumki wszyte w nogawki, które zapobiegają ich podwijaniu się. Komfort zależy także od materiału, z którego zostały wykonane spodenki. Technologie są istotne, jeżeli wpływają na grubość materiału oraz jego wytrzymałość i przewiewność. Najlepsze są takie spodenki rowerowe, które uszyte są z kilku paneli, dzięki czemu lepiej dopasowują się do sylwetki. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na grubość szwów, by nie powodowały otarć.

Luźne spodenki rowerowe
Są doskonałe na wycieczki rowerowe turystyczne. Zaletą tych spodenek rowerowych jest posiadanie dużej ilości kieszonek, w których można schować przedmioty. W większości modeli jest także wypinana wkładka, którą można wyciągnąć i wyprać przed następną jazdą. Od zwykłych szortów różnią się tym, że ich krój jest dopasowany do pozycji podczas pedałowania. Niektóre modele posiadają także panele umieszczone w odpowiednich miejscach, które są wykonane z elastycznych tkanin. Posiadają także tradycyjne rozporki oraz rozpinane otwory wentylacyjne.

Na rynku są także dostępne spodenki 2 w 1 lub 3 w 1. Jest to kompromis pomiędzy poprzednimi modelami. Warto zdecydować się na takie spodenki, które będą odpowiadały naszym potrzebom.