Przeskocz do treści

Co wybrać na lato – rower trekkingowy, czy miejski?

Nadejście lata, wyższe temperatury i dłuższe dni sprzyjają aktywnemu wypoczynku. Na ścieżkach rowerowych coraz częściej można spotkać rowerzystów oraz osoby jeżdżące na rolkach. Wielu ludzi decyduje się również na zakup nowego sprzętu sportowego,w tym właśnie rowerów. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie i przede wszystkim jaki model roweru wybrać? Odpowiedź na te pytania znajduje się w poniższym artykule.

Rower miejski

Ten typ rower jest najbardziej uniwersalny i idealnie sprawdzi się przy poruszaniu się po mieście, zakupach, ale także i niewymagających wycieczkach za miasto. Rowery miejskie stworzone są do jazdy na płaskim, równym terenie. Często posiadają kilka biegów, wygodnie siedzenie, koszyk oraz zestaw świateł. W przypadku tego rodzaju rowerów waga nie jest tak istotna, więc często ich ramy wykonane są z aluminium lub stali.

Rower trekkingowy

Wybierając rower trekkingowy, trzeba mieć na uwadze, że będzie on zdecydowanie droższy od prostego roweru miejskiego. Spowodowane jest to tym, że rowery trekkingowe zbudowane są z solidnych, lekkich materiałów (często karbonu) i umożliwiają jazdę w terenie, na różnego typu powierzchniach i przy trudnych warunkach. Wyróżniają się one przednimi resorami, które pomogą w amortyzacji, a także większą ilością przerzutek, dzięki którym łatwiej można przystosować je do ciężkich podjazdów.

Rower szosowy

Ostatni, popularny typ roweru to tak zwana "kolarzówka", czyli rower przeznaczony wyłącznie na asfaltowe trasy i drogi. Tego typu rowery są bardzo szybkie i lekkie, dlatego często zbudowane są one z karbonu. Mają one bardzo cienkie i duże koła, które ułatwiają jazdę na długich, równych trasach. Są również bardzo wąskie, aby stawiać jak najmniejszy opór powietrzu.