Przeskocz do treści

Czy lampki rowerowe są obowiązkowe?

Wielu rowerzystów uważa, że jazda na rowerze to tylko niewinna zabawa, która ma dawać przede wszystkim dużą przyjemność. Według nich oznacza to, że rowerzysta nie ma obowiązku zwracania uwagi na przepisy drogowe, czy też te odnoszące się do obowiązkowych elementów wyposażenia roweru. Jednym z koronnych przykładów tego typu myślenia, jest brak lampek rowerowych. Czy są one obowiązkowe?

Czy lampki rowerowe są wymagane?

Na samym początku warto rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy trzeba mieć tanie lampki rowerowe, czy też nie są one wymagane. Jak łatwo się domyślić, jest to element wyposażenia rowerzysty absolutnie obowiązkowy i za jego brak może grozić nawet do kilkuset złotych mandatu. Co jednak ciekawe, jest to zupełnie odwrotna sytuacja do równie popularnego elementu wyposażenia, jakim jest kask rowerowy, który jednak nie jest obowiązkowy.

Dlaczego warto je mieć?

Lampki rowerowe

Z jakiego jednak powodu trzeba koniecznie mieć na swoim rowerze odpowiednie oświetlenie? Co sprawia, że jest ono aż tak ważne, że zostało wypisane do przepisów ruchu drogowego? Rowerowe lampki odpowiadają za niezwykle ważną sprawę, czyli za to, jak dany rowerzysta będzie na drodze widoczny. Bez nich, szczególnie wieczorem, staje się czarnym punktem, który znika w mroku, a tym samym znacznie naraża się na uderzenie np. przez samochód. Jeśli jednak na rowerze obecne jest odpowiednie oświetlenie, widać takiego rowerzystę z daleka czym znacznie zmniejsza się ryzyko wypadku. A co bardzo ważne i warte zapamiętania, wypadek z udziałem rowerzysty przeważnie kończy się dla niego tragicznie.