Przeskocz do treści

Wymiana opon w rowerze nigdy nie była tak prosta!

Przebicie opony jest nieuniknioną częścią jazdy na rowerze, niezależnie od tego, jaki rodzaj jazdy uprawiasz. Naprawa przebitej opony rowerowej jest prosta dzięki podstawowym narzędziom, odrobinie wiedzy i dużej ilości praktyki. Im częściej będziesz to robić, tym bardziej stanie się to rutyną. W tym artykule przedstawimy Ci kroki, jak zmienić oponę rowerową, w tym szczegóły dotyczące wymiany zarówno przedniej, jak i tylnej opony.

Wymiana opon w rowerze - usunięcie starej opony

Jak wymienić opony w rowerze? Odpowiedź na to pytanie warto znać o wiele wcześniej, aby w sytuacji przebicia opony nie panikować. Większość rowerów posiada obecnie dźwignię szybkiego zwalniania na każdej osi. Wystarczy obrócić jedną z dźwigni, aby poluzować koło. Po poluzowaniu, koło można wyciągnąć. Starsze rowery mają zazwyczaj dwie nakrętki osi, które utrzymują każde koło w miejscu. Użyj klucza nastawnego, aby poluzować jedną z nakrętek, co pozwoli na uwolnienie koła. Całkowicie spuść powietrze z opony. Wsuń zaokrąglony koniec jednego z narzędzi do opon pomiędzy oponę a obręcz. Powoli, uważając, aby nie przygnieść dętki, oderwij oponę od obręczy, blokując wolny koniec narzędzia do opon w szprychach. Wsuń drugie narzędzie do opon pomiędzy oponę i obręcz. Pracuj tym narzędziem wokół obręczy, aż opona odskoczy. Zdejmij oponę i dętkę z obręczy.

Instrukcję krok po kroku jak wymienić opony w rowerze znajdziemy na https://www.dobrerowery.pl/blog/poradnik-wymiana-opony-detki-w-rowerze-przydatne-sztuczki

Jak wygląda montaż nowej opony rowerowej?

Przygotuj nową oponę i wsuń jej jeden brzeg na całą długość obręczy. Powinno być to możliwe do wykonania ręcznie, ale w razie potrzeby można użyć jednego z narzędzi do opon. Umieść dętkę całkowicie wewnątrz nowej opony (sprawdź, czy można swobodnie wcisnąć zawór do opony), zwracając uwagę na to, aby ustawić zawór dętki w jednej linii z otworem w obręczy. Dętkę należy wcisnąć do opony tak głęboko, jak to możliwe. Pomocne może być bardzo lekkie napompowanie dętki. Rękoma wciśnij jak największą część drugiej krawędzi opony na obręcz. W razie potrzeby kontynuuj wpychanie dętki do opony. Włóż narzędzie do opon pomiędzy obręcz a część opony, która nie została jeszcze zamontowana. Powoli podnieś narzędzie do góry i wciśnij oponę na krawędź obręczy. Delikatnie przetocz oponę na krawędź obręczy. Pracuj powoli i unikaj zatrzaskiwania opony, ponieważ może to spowodować ściśnięcie dętki i wyciek powietrza. Napompuj oponę do zalecanego ciśnienia podanego na boku opony i załóż koło na rower.