Przeskocz do treści

Rower – coraz bardziej popularny środek lokomocji

Coraz więcej osób stojąc rankiem w korku i patrząc na przemykające obok dwa kółka, zadaje sobie pytanie: a może ja też przesiadłbym się na rower?
Ten środek lokomocji to już nie tylko weekendowa rekreacja za miastem, ale coraz częściej pojazd, dzięki któremu można codziennie dotrzeć do pracy i szkoły. Może infrastruktura kraju nie nadąża i inwestycje w ścieżki rowerowe mogłyby być większe, ale to nie zwalnia rowerzystów z obowiązku bycia świadomymi użytkownikami dróg.

Każdy wie, że auto musi mieć ważne badania techniczne, aby być dopuszczone do ruchu. Podobnie jest z rowerem - co najmniej raz do roku, przed rozpoczęciem sezonu trzeba udać ze swoim pojazdem do specjalnego serwisu. Dzięki temu nie zdarzy się nieprzewidziany wypadek w drodze do pracy czy szkoły. Warto również zadbać o kask i rowerową odzież. O ile przy zwykłym jeżdżeniu po mieście w celach czysto komunikacyjnych, nie ma potrzeby myśleć o specjalnym stroju, o tyle przy dalszych wycieczkach, niezbędna jest odpowiednia odzież na rower. Oddychające spodenki i koszulka nie tylko zwiększają osiągi rowerzysty, ale też niezaprzeczalnie podnoszą komfort jazdy.

Oprócz ubioru i dobrej kondycji sprzętowej trzeba pamiętać o zasadach zachowania się na drodze i środkach ostrożności. Lepiej nie wyjeżdżać na szosę bez kasku ze specjalnym atestem, pamiętamy przecież, o czym mówi zasada ograniczonego zaufania. Ryzyko kolizji i wypadku jest obecne w ruchu drogowym zawsze.