Przeskocz do treści

Rower 29 cali – co warto wiedzieć?

Do niedawna podział rowerów ze względu na rozmiar kół był prosty — rowery trekkingowe i szosowe były wyposażone w duże koła o średnicy 28 cali, a rowery górskie w mniejsze koła o średnicy 26 cali. Jednak producenci rowerów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadzili dużo większy wybór w zakresie wielkości kół. Jakie znaczenie ma wielkość kół dla rowerzystów i na jakie rozmiary warto zwracać uwagę?

Czy większe znaczy lepsze?

Obowiązujący do niedawna rozmiar kół rowerów górskich, czyli 26 cali coraz częściej jest zastępowany przez koła

  • 27,5 cali

oraz

  • 29 cali.

Po przejrzeniu oferty popularnych producentów okazuje się wręcz, że 26-calowe koła są już stosowane wyłącznie w najtańszych i najprostszych modelach. Wynika to z faktu, że małe koła mają mniejszą dzielność terenową, co przekłada się na trudniejsze pokonywanie podjazdów i innych przeszkód terenowych. W dodatku mniejsze koła mają mniejszą przyczepność, co przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo użytkownika. Oczywiście nie jest tak, że mniejsze koła mają same wady. Rower w nie wyposażony można łatwiej rozpędzić i łatwiej zatrzymać, a do tego jego tor jazdy jest bardziej precyzyjny. Dlatego najlepiej wybrać rozmiar kół stosownie do indywidualnych potrzeb.

rower 29 cali

Rower 29 cali — dla kogo?

Przyjęło się, że rower 29 cali, często nazywany twentyninerem, jest propozycją dla wysokich osób poszukujących wygodnego w użytkowaniu roweru. Oczywiście jest to prawda, ale nie jest to jedyny argument przemawiający za wyborem takiego właśnie rozwiązania. Twentyninery są świetne dla tych, którzy często pokonują trudne trasy, na których nie brak kamieni, konarów i wyboi. Po tego typu rowery często sięgają też osoby, które startują w wyścigach rowerowych. Jeśli jednak 29-calowy rower nie jest niezbędny, to warto postawić na kompromis, czyli rower 27,5 cala, oferujący bardziej stabilną jazdę niż mniejsi konkurenci i jednocześnie większą zwrotność niż w większych modelach.