Przeskocz do treści

Jak się w tym wszystkim połapać?

Kolarstwo górskie posiada kilka odmian. Zaliczane do niego jest kolarstwo zjazdowe (downhill), Freeride, Cross-country, all mountain, a także wiele innych. Pytanie brzmi Czym to się wszystko różni, czym się różni sprzęt?

Hardtail

Czyli z angielskiego sztywny ogon. Jest to rower MTB bez tylnego amortyzatora. Lżejszy i tańszy od pozostałych. Z uwagi na brak tłumika i zawiasów mniejsze są również koszty jego serwisowania. Doskonały dla osób początkujących, rozpoczynającym swą przygodę z kolarstwem górskim.

Klasa cross-country

Coraz częściej stosowane są rowery z pełna amortyzacją. Dodanie tylnego amortyzatora zwiększyło masę roweru, a zarazem wpłynęło pozytywnie na trakcje, wydolność kolarza oraz bezpieczeństwo. Kolejną cechą charakterystyczną są niewielkie skoki amortyzatorów (80-10 mm) oraz konstrukcja ramy i kierownicy wymuszająca pochylona pozycję.

All mountain, czyli do wszystkiego

Rowery MTB typu all mountain nadają się niemalże do każdego rodzaju kolarstwa górskiego. Nadają się na zjazdy, podjazdy także wycieczki i do wzięcia udziału w maratonie. Wygodna pozycja za kierownicą, regulowany amortyzator z funkcja blokady to standard w tej klasie. Ten rower MTB wyposażony w hamulce tarczowe oraz szerokie, dobrze bieżnikowane opony. Ze względu na ich uniwersalność ceny rozpoczynają się od 5 tysięcy złotych.

Freeride

Rowery przeznaczone jedynie do zjazdów. Pozycja kolarza mocno przesunięta ku tyłowi, duża masa, solidna konstrukcja oraz duży skok amortyzatorów (około 180 mm). Na wyposażeniu tego typu roweru są wielkie hydrauliczne hamulce tarczowe zarówno z przodu jak i z tyłu.