Przeskocz do treści

Dwa rodzaje pedałów rowerowych

Współcześnie producenci zaoferować mogą dwa podstawowe rodzaje pedałów. Są to modele platformowe oraz zatrzaskowe. Ze względu na swoją konstrukcję odznaczają się one nieco innym zastosowaniem.

Modele platformowe

Z pewnością najpopularniejszym rozwiązaniem w Polsce są wszechobecne modele platformowe. Z zasady przeznaczone są one do użytku rekreacyjnego. Ważnym atutem tego modelu jest brak konieczności używania specjalistycznego obuwia. Część modeli platformowych pedałów rowerowych wyposażona jest w dodatkowy nosek, który pozwala na przytwierdzenie stopy do pedała. Aktualnie producenci zaoferować mogą modele wykonane z kilku materiałów, ale ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie jedynie modeli
platformowych wykonanych ze stali chromowo-molibdenowej.

Modele zatrzaskowa

W przeciwieństwie do modeli platformowych, pedały rowerowe zatrzaskowe wymagają zastosowania specjalistycznego obuwia. Wynika to z konstrukcji pedała, która pozwala na przytwierdzenie dedykowanego buta do modelu za pomocą odpowiedniego zatrzasku. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można liczyć na znaczące zwiększenie efektywności jazdy. Wykorzystanie zatrzasków pozwala na lepsze przekazywanie energii z nóg do układu napędowego roweru podczas jazdy. Należy podkreślić, że część z producentów oferuje również modele łączące w sobie rozwiązania platformowe i zatrzaskowe. W takim wypadku na jednej ze stron znajduje się platforma na drugiej zatrzask.