Przeskocz do treści

Cechy rowerów szosowych

Każdy typ roweru - czy to rowery trekkingowe, miejskie, górskie czy szosowe, posiada pewne cechy charakterystyczne wyróżniające go spośród innych rowerów. Jest tak również w przypadku sprzętu przeznaczonego do szybkiej jazdy. Jakie cechy charakterystyczne posiadają rowery szosowe?

 

Do czego służą rowery na szosę

 

Aby zrozumieć specyfikę budowy rowerów szosowych, w pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie o ich przeznaczenie. Jak sama nazwa może wskazywać, ten typ rowerów przeznaczony jest do jazd po szosie i co ważne - do szybkiej jazdy. Aby możliwe było rozwijanie wysokich prędkości, konieczne stało się wprowadzenie pewnych założeń konstrukcyjnych.

Czym wyróżniają się takie rowery?

Rower szosowy, który ma rozwijać duże prędkości musi przede wszystkim stawiać jak najmniejszy opór powietrza. Ułatwia to konstrukcja ramy, która w tym przypadku jest cienka i lekka. Im lżejsza rama - tym lepiej, jednak za takimi rozwiązaniami idzie w parze również wysoka cena. Kolejną cechą charakterystyczną, którą posiadają wszystkie rowery szosowe jest ustawienie kierownicy roweru oraz jego siodełka praktycznie w jednej linii. Wymusza to na rowerzyście bardzo wygiętą pozycję ciała, co może stanowić pewien dyskomfort dla osób początkujących. Jednak taka postawa zmniejsza opór powietrza pozwalając tym samym na rozwijanie większych prędkości. To nie wszystkie cechy charakteryzujące rower szosowy, ale z pewnością jedne z najważniejszych.